Dnia 7 czerwca 2017 roku odwiedziły naszą szkołę przedszkolaki z "Tęczowej Chatki" we Wrześni. Dzieci wraz z paniami opiekunkami zwiedziły budynek szkoły, zapoznały się z pracą dyrekcji, sekretariatu, biblioteki, gabinetu pani higienistki oraz nauczycieli. Na boisku szkolnym brały udział w konkurencjach sportowych nagrodzonych słodkim upominkiem. Na zakończenie pobytu udały się do sali chemicznej, gdzie pod okiem nauczyciela przeprowadzały mini eksperymenty chemiczne. Kto wie, może to przyszli uczniowie naszej szkoły? :)
W dniach 31.05-01.06.2017 roku uczestnicy projektu "Wolontariat z klasą" udali się do Domu Pomocy Społecznej we Wrześni, by wspólnie z pensjonariuszami pograć w gry planszowe, poczytać na głos najświeższe doniesienia z kraju i ze świata lub po prostu porozmawiać. Wspólnie spędzony czas urozmaicił ich codzienny rozkład dnia i wywołał uśmiech na twarzy wielu osób.
We wtorek 28 marca 2017 roku odbyły się kolejne warsztaty realizowane w ramach projektu: "Wolontariat z klasą". Spotkanie dotyczące starości przeprowadziły przedstawicielki Stowarzyszenia CREO z Poznania. Uczestnicy zajęć zapoznali się z takimi terminami jak gerontologia i ageizm. Mieli okazję założyć okulary symulujące jaskrę oraz zaćmę. Ponadto próbowali wykonywać codzienne czynności w rękawiczkach imitujących chorobę Parkinsona. Na koniec ubierali tzw. skafander starości, który składał się pogarszających wzrok gogli, słuchawek zaburzających słuch, usztywniającej opaski na kark oraz wielu ograniczających ruch obciążników. Dzięki warsztatom uczniowie potrafią postrzegać świat z perspektywy seniora, skłaniają się do cennych refleksji oraz starają się być wyrozumiałymi i empatycznymi ludźmi.
Dnia 25 marca 2017 roku braliśmy udział w akcji: "Pola Nadziei", podczas której zbieraliśmy pieniądze na budowę Hospicjum im. Piotra Króla w Środzie Wielkopolskiej. Zebrały się aż 22 zespoły, każdy z nich otrzymał puszkę, koszulki z charakterystyczną łapką i wiele innych gadżetów. Celem stowarzyszenia jest wybudowanie i wspieranie funkcjonowania hospicjum. Miejsce to będzie oferowało pomoc osobom w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej oraz będzie wspierać ich bliskich. W działaniu tej akcji kierujemy się szacunkiem, tolerancją i uczciwością. Wszystkie osoby ze stowarzyszenia pragną, by hospicjum służyło bezpłatnie ich przyszłym podopiecznym i ich rodzinom.
W czwartek 2 marca 2017 roku miały miejsce kolejne warsztaty realizowane w ramach projektu „Wolontariat z klasą”. Zajęcia poprowadziła pani Nina Woderska reprezentująca poznańskie stowarzyszenie "Creo"- głównego inicjatora projektu. Tematem przewodnim spotkania była starość oraz zagadnienia z nią związane. Pani Nina podzieliła się swoim doświadczeniem pracy z seniorami, co z pewnością wpłynęło na inny sposób ich postrzegania, sprzeczny z powszechnie panującymi stereotypami. Spotkanie było także świetną okazją do tego, aby młodzi ludzie zastanowili się, kiedy dla nich rozpoczyna się starość i jak chcą, aby ona wyglądała.
Czym jest: "Wolontariat z klasą"?
Jest to projekt, do którego przystąpiliśmy w bieżącym roku szkolnym 2016/2017. Jego pomysłodawcą jest stowarzyszenie CREO czyli Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej z Poznania, a adresatem Szkolne Kluby Wolontariatu całego województwa.
Jaki jest cel projektu?
Celem projektu jest szerzenie idei wolontariatu wśród młodzieży naszej szkoły, uwrażliwienie na potrzeby osób starszych, biednych, chorych czy niepełnosprawnych. Poprzez uczestnictwo w szeregu akcji dobroczynnych chcemy spożytkować energię drzemiąca w Was droga Młodzieży, nauczyć cierpliwości, odpowiedzialności oraz systematyczności, które w dalszej edukacji lub póżniejszym życiu zawodowym mogą okazać się bardzo przydatne.
Jak ma przebiegać projekt?
Projekt, który potrwa do 30.06. 2017 roku obejmuje cykl innowacyjnych zajęć dla uczniów prowadzonych przez animatorów stowarzyszenia CREO. Są to:
W ramach projektu młodzież angażuje się w przeróżne akcje wolontariackie, które dokumentuje w specjalnym Dzienniku Wolontariusza, gablocie oraz na stronie szkoły.
Kto uczestniczy w "Wolontariacie z klasą"?
Na udział w projekcie zdecydowało się kilkanaście osób naszej szkoły z klas 1szych i 2gich, a opiekunem szkolnym przedsięwzięcia jest pani Izabela Bodylska. Aby pomagać i brać udział w akcjach wolontariackich nie musisz należeć do projektu, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych :)